Hołd dla ofiar zbrodni katyńskiej

„Naród, który traci pamięć przestaje być narodem” – Józef Piłsudski

Uczniowie i nauczyciele Jedynki wzięli udział w uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej, które odbyły się 12 kwietnia. Rozpoczęła je msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Po niej poczty sztandarowe  wraz z uczestnikami uroczystości przemaszerowały, aby złożyć kwiaty pod tablicą pamiątkową ku czci Jana Pawła II oraz w miejscu, gdzie znajduje się Dąb Pamięci, a także obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą porucznikowi Wojska Polskiego – Leonowi Postawce z Odonowa, zamordowanemu przez NKWD w Katyniu. Zwieńczeniem uroczystości był program artystyczny pt. „Katyń-pamięć dla przyszłości” w wykonaniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
      Już od pierwszych chwil spektakl przeniósł nas do obozowych baraków, w których do wiosny 1940r. więzionych było blisko 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej. Wśród nich znajdowali się młodzi chłopcy z ziemi kazimierskiej – „Nasi”. Jakie rozmowy mogli prowadzić? Co robili, aby choć przez chwilę oderwać myśli od obozowej rzeczywistości? Kogo wspominali? Co czuły ich matki, żony, dzieci? Młodzi aktorzy niezwykle dojrzale odegrali swoje role, starając się ukazać ogrom tragedii, która spotkała elitę polskiej armii i kwiat polskiej inteligencji. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce wiosną 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń… Pamięć dla Przyszłości. Część artystyczną wzbogaciły piękne wiersze i przejmujące piosenki w wykonaniu Leny Piotrowskiej i Amelii Zielińskiej. Piosenka „Mamo, tyś płakała” zaśpiewana przez nauczycielkę SSP1 p. Ewę Piotrowską z córką Leną i Jakubem Wilkiem wielu osobom na widowni wycisnęła łzy z oczu. Spektakl uświetnił niezwykle wymowny teatr cieni, pięknie i z ekspresją recytowane wiersze oraz prezentacja ukazująca sylwetki Katyńczyków pochodzących z naszego regionu. Finalnym akcentem patriotycznego przedstawienia był Apel Poległych, do którego wezwani zostali oficerowie z listy katyńskiej i nieujawnionych dotąd list, w tym synowie kazimierskiej ziemi, m.in.: ppor. Józef Antoszek, por. Leon Postawka, ppor. Maksymilian Trzepałka, por. Stanisław Nocuń, por. Włodzimierz Krzyżanowski i mjr Julian Pileski.
Program artystyczny w wykonaniu naszych uczniów, a przygotowany pod kierunkiem pań: Moniki Anielskiej i Katarzyny Boryckiej publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Wykonawcami w tej wyjątkowej lekcji historii i patriotyzmu byli:
-wokaliści: p. Ewa Piotrowska, Lena Piotrowska, Amelia Zielińska, Jakub Wilk
-odtwórcy ról żołnierzy: Bartosz Rusiecki, Jakub Wilk, Oliwier Porębski, Miłosz Adamczyk i Kacper Bryła
-recytatorzy: Zofia Zachara, Oliwia Kwiecień, Emilia Borycka, Kamila Bryła, Oliwia Kałwa, Maria Rzepa i Gabriela Bucka
-oprawa techniczna: Leon Dukała.
Poczet sztandarowy: Weronika Kochańczyk, Anna Roszczypała, Zuzanna Ciochoń, Zuzanna Myśliwiec, Kacper Klimczyk, Wojciech Czajka. Opiekun pocztu: p. Dorota Habas.

Skip to content