W dniach od 2 do 4 listopada 2022 r. grupa 45 uczniów klas 6b, 8c i 7a wraz z czterema opiekunkami, paniami Katarzyną Erbel, Moniką Anielską, Ewą Robak – Klimczyk i Dorotą Wojas, udała się na trzydniową wycieczkę do Torunia – Gdańska – Malborka. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu “Poznaj Polskę” współfinansowanego przez MEiN.
Pierwszego dnia odwiedzono Toruń. Uczestnicy wycieczki wraz z przewodnikiem zwiedzili Stare Miasto – najstarszą część zespołu staromiejskiego w Toruniu, ograniczoną ul. Fosą Staromiejską, pl. Teatralnym, ul. Podmurną i murami miejskimi od strony Wisły. Na Starym Mieście znajduje się większość najcenniejszych zabytków Torunia. Ratusz, Pomnik Mikołaja Kopernika, Katedra Św. Janów, Muzeum Podróżników im. Tonego Halika. oraz Dom Kopernika. Po spacerze urokliwymi uliczkami Starego Miasta uczniowie wzięli udział w warsztatach w Żywym Muzeum Piernika, gdzie wypiekali pierniki zgodnie z recepturą sprzed 500 lat.
Drugi dzień wycieczki edukacyjnej uczniowie spędzili w Gdańsku. Swoją wizytę rozpoczęli od oddania hołdu Obrońcom Westerplatte. Przy pomniku zapalono znicz pamięci i odszukano nazwiska Westerplatczyków pochodzących z gminy Kazimierza Wielka. Potem przyszedł czas na spacer urokliwą Starówką. Przewodnik opowiedział o nabrzeżu Motławy, średniowiecznym Żurawiu, monumentalnym Domu Towarzystwa Przyrodniczego, urokliwej ul. Mariackiej i jej kamienicach. Oprócz tego uczniowie zobaczyli reprezentacyjny Długi Targ,
z symbolem Gdańska czyli Fontanną Neptuna, typowy dla wielkich dawnych miast kupieckich Dwór Artusa, gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, XVI-wieczny Dom Schumannów oraz manierystyczną Zieloną Bramę. Odwiedzili również Bazylikę Mariacką oraz kościół św. Brygidy, gdzie uczestniczyli w spotkaniu modlitewnym poprzedzającym uroczysty pochówek szczątków dziesięciu obrońców Westerplatte wraz z mjr. Sucharskim. Na zakończenie dnia dotarli przed legendarną bramę Stoczni Gdańskiej oraz zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności.
Trzeci dzień pobytu nad morzem rozpoczęto od spotkania z morzem. Pobyt na plaży jesienną porą roku okazał się źródłem wspaniałej wspólnej zabawy. Następnie uczestnicy udali się do Muzeum Zalewu Wiślanego, gdzie poznali historię rybołówstwa i szkutnictwa. Najwięcej wrażeń dostarczyło zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku. Patrząc na majestat tej budowli, można było przenieść się w czasie i dotknąć historii.
Program Poznaj Polskę umożliwił odkrycie i zapoznanie się z perełkami polskiego Pomorza. Dla wielu uczestników wycieczki był to pierwszy pobyt nad morzem w listopadzie, czyli jesienną porą.