Podwójny finalista

Skromny, miły, grzeczny, lubiany, a przede wszystkim oczytany,  pracowity, ambitny. Uczeń z pasją – tak można w skrócie opisać Kamila Erbla – ucznia klasy siódmej Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej. W roku szkolnym 2020/2021 Kamil wziął udział w dwóch konkursach przedmiotowych: z historii i języka angielskiego i…odniósł  wielki sukces -został finalistą konkursu historycznego i konkursu języka angielskiego z bardzo wysokim wynikiem.
Kamil uwielbia czytać, jego pasją jest historia, więc w wolnym czasie ogląda historyczne filmy i programy dokumentalne, zagłębiając się w zakamarki historii. Jako historyk z prawdziwego zdarzenia ma swoją ulubioną postać, jest to Napoleon Bonaparte. Cała epoka napoleońska to jego „konik”, fascynuje go wszystko, co jej dotyczy. Dumy z Kamila nie kryje nauczycielka historii, pani Monika Anielska:
– To wspaniałe mieć takiego ucznia, patrzeć jak się rozwija i jak rośnie jego zamiłowanie do historii.
Kamil uwielbia podróżować. Na razie podróżował z rodzicami, zwiedzając Polskę, Ukrainę, Litwę, Grecję, Anglię, Francję i Włochy. Odwiedził również Kretę, na której obowiązkowym przystankiem były ruiny Pałacu Minosa wraz z Labiryntem Minotaura. Wraz ze swoim starszym bratem przygotował listę miejsc, które należy koniecznie odwiedzić spacerując wąskimi uliczkami Rzymu, Wiecznego Miasta. Historia jest jego nieodłączną towarzyszką podróży i życia, bo jak mawiał Cyceron „Historia nauczycielką życia”. O czym marzy?

– O podróży na Korsykę i do Francji, czyli…śladami Napoleona – mówi Kamil.

Historia to jedna pasja, drugą są języki, zwłaszcza język angielski. Swój sukces w konkursie języka angielskiego, jak wspomina jego opiekunka, pani Jolanta Kochańczyk, zawdzięcza ciężkiej pracy, sumienności i ambicji. Kamil posiada „wyczucie językowe”, to coś, co pozwala mu na płynną komunikację, a transformacje językowe nie są dla niego problemem. Znajomość języka angielskiego ułatwi mu rozwijanie swojej pasji, czyli zagranicznych podróży, to jego „okno na świat” i „paszport do dorosłego życia”.

Podczas trzyetapowych zmagań konkursowych Kamil musiał wykazać się wiedzą daleko wykraczającą poza ramy szkoły podstawowej, a jako uczeń klasy siódmej opanować dodatkowo to, czego uczą się ósmoklasiści. Historia to między innymi chronologia, analiza, interpretacja historyczna, praca z mapą, tekstami źródłowymi, ilustracjami; to polityka, gospodarka, kultura… Język angielski zaś, to nie tylko gramatyka, leksyka oraz tworzenie i rozumienie wypowiedzi, lecz również wiedza o krajach, społeczeństwach i kulturach krajów anglojęzycznych. Słowem – ogrom wiedzy, z którą Kamil świetnie sobie poradził.

– Kamil to uczeń na szóstkę! – podkreślają nauczycielki, które uczą Kamila historii i języka angielskiego.

Powiązane zdjęcia:

Skip to content