Zwiedzamy Wieliczkę

„Kopalnia w Wieliczce – jak pałac pod ziemią: tu ściany, kolumny srebrzyście się mienią. W kaplicach posągi, żyrandol jak słońce. Na falach jeziora – światełka tańczące. A w grotach, w półcieniu i w mrocznych zakrętach śpi echo, co czasy odległe pamięta. I budzi się w ciszy, słychać gdzieś kroki i lampka olejna zabłyśnie w półmroku. I zdaje się górnik sprzed wieków – jak w baśni podejdzie, płomyczek latarki rozjaśni…”
Helena Bechlerowa
Uczniowie klasy 2a i 2c wraz z paniami Dorotą Stokłosą, Izą Woźniak i Kingą Zawadą-Korczak udali się do Muzeum Żup Krakowskich oraz Kopalni Soli „Wieliczka”.
Atrakcją w Muzeum Żup Krakowskich były solniczki gromadzone od 1973 roku. Kolekcja liczy ponad 1000 obiektów i jest zaliczana do najcenniejszych na świecie, wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Uczniowie, podążając za panem przewodnikiem, pokonali 800 schodów i zeszli na głębokość 135m pod ziemią. 🥰 W podziemiach mogli zobaczyć wykute w soli komnaty. To niewiarygodne, jak wiele rzeczy można było zrobić z soli kamiennej.
Podczas wędrówki uczniowie poznali ciekawe historie i tajemnice kopalni. Usłyszeli kompozycję Fryderyka Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi nad brzegiem jednego z solnych jezior.
Wycieczka do Kopalni Soli zrobiła na wszystkich wielkie wrażenie i pozostanie nam długo w pamięci. 🥰

Powiązane zdjęcia:

Skip to content