Spotkanie z kulturą żydowską

„Chwila trwa całą sekundę, ale pamięć trwa wiecznie…”
XXI Spotkania z Kulturą Żydowską rozpoczęto w Słonowicach, gdzie w lesie wśród drzew znajduje się pomnik upamiętniający pomordowanych w 1942 roku Żydów mieszkających w czasie II wojny światowej w Kazimierzy Wielkiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele naszej szkolnej społeczności. Zapalili Znicz Pamięci, aby uczcić wspomnienia o uczniach żydowskiego pochodzenia naszej szkoły z czasów wojny wraz z ich rodzinami – ofiarach Holocaustu.
Uczciliśmy również rocznicę odsłonięcia przed budynkiem Jedynki pomnika – „Ławeczki” upamiętniającej dzieci żydowskiego pochodzenia – ofiary Holocaustu, które były uczniami naszej szkoły. Zaszczytem dla nas było gościć w murach Jedynki panią Judy Rakowsky, która przybyła do Kazimierzy na zaproszenie Burmistrza Pana Adama Bodziocha oraz wiceburmistrza Pana Łukasza Maderaka. Pani Judy Rakowsky jest krewną 99 letniego Samuela Rakowskiego, Żyda pochodzącego z Kazimierzy Wielkiej, który niestrudzenie poszukuje śladów rodziny i przyjaciół ze szkolnych lat ocalałych z Holocaustu. Pan Samuel również był uczniem naszej szkoły.
Zaproszeni goście wysłuchali montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów szkoły przygotowanego pod opieką pani Katarzyny Erbel.
 
 
Skip to content